Ko nedrīkst mest kanalizācijā?

Meklē palīdzību? Sazinies ar mums

Ciet mājas centrālās kanalizācijas stāvvads! Nav iespējams aizskalot podā ūdeni! Izlietne aizdambējusies! Vannā nāk kanalizācija!  Zvanus ar šādiem palīdzības saucieniem saņemam ik dienu un lielā skaitā un pat klientam ir jāstājas rindā, lai tiktu pie santehniķa pakalpojuma, bet lai tā nebūtu der apdomāt par to, ko noskalojam kanalizācijā. Cauruļvadu aizdambēšanos visbiežāk izraisa pašu dzīvojamās mājas iedzīvotāju nevērīgā rīcība un attieksme.

Iedzīvotājiem, iespējams, radies priekšstats, ka ūdensapgādes un kanalizācijas tīkli, kas atrodas mājā pieder SIA “Bauskas novada komunālserviss’’ un uzņēmumam par to arī jāatbild. Taču vēlamies norādīt, ka minētie tīkli ir mājas īpašums, ko komersants tikai apkalpo.

Iedzīvotājiem ir zināmas lietas un vielas, ko nedrīkst noskalot ar ūdeni tualetes podā, tomēr tās joprojām tur tiek izmestas un izlietas. Neuzskaitāms ir arī saraksts ar priekšmetiem, kas tiek atrasti kanalizācijas sistēmā, tādēļ aicinām iedzīvotājus apdomāt savus paradumus un kanalizācijas podu tomēr neizmantot kā miskasti un kanalizāciju lietot apdomīgi, neradot nepatīkamus brīžus sev un saviem kaimiņiem.


Ko nedrīkst noskalot tualetes podā un, protams, arī virtuves izlietnē!

Higiēnas piederumi

 • Tamponi, paketes, pamperi, mitrās salvetes, vates plāksnītes un kociņi, zobu diegs – visi šie piederumi ir ūdenī nešķīstoši tie nepārstrādājas kanalizācijas sistēmā, tie mēdz iestrēgt un veidot aizsprostojumu.

Apģērbi

 • Cimdi, zeķes, zeķubikses, apakšveļa, T-krekli, džemperi, grīdas lupatas –  apģērbam noteikti nav vieta kanalizācijā.
 • Tas rada kanalizācijas aizdambējumu, bet ja tomēr ar kanalizācijas plūsmu ir ticis līdz sūkņu stacijai, var radīt draudus sūkņiem, aptinoties ap tiem un nodedzinot motorus.

Pārtika

 • Vecu ēdienu atliekas, kas nav šķidrā veidā, gaļas, speķa gabali, dārzeņi un to mizas, ogu izspaidas, kafijas biezumi, rīsi un makaroni, olu čaumalas, milti – šie produkti sablīvējas, piebriest turpat poda notekas sākumā, ievērojami palēninot ūdens aizplūdi un pat aizsprostojot noteci.
 • Īpaši no pārtikas produktiem jāizceļ taukus un eļļu. Liela daļa iedzīvotāju izlietotās eļļas litrus noskalo podā. Vai esiet aizdomājušies par ko šī zeltainā krāsas masa pārvēršas? Saskarē ar aukstu ūdeni tā nešķīst, bet gan sacietē, veidojot stingru tauku “kluci” vai nogulsnējoties uz kanalizācijas cauruļu sienām, veicinot cauruļvadu apaugumu un aizdambējot kanalizācijas sistēmu.
 • Ar laiku pārtikas atliekas, kas paliek kanalizācijas sistēmā, sāk smirdēt un smaka var izplatīties telpās, kā arī pievilināt žurkas.

Medikamenti

 • Tabletes, tinktūras u.c medikamentus, ja arī tiem ir beidzies derīguma termiņš, nevajadzētu noskalot tualetes podā.
 • Iespējams, var šķist, ka šādi atbrīvojoties no medikamentiem ir drošāk, jo neviens pie tiem nepiekļūst, taču pat vislabākie filtri nespēj pilnībā likvidēt medikamentos esošās vielas.
 • Kanalizācijā nopludinātie medikamenti var radīt piesārņojumu notekūdeņu attīrīšanas sistēmās, nonākt gruntsūdeņos un, ļoti iespējams, arī dzeramajā ūdenī. Līdz ar to tiek piesārņota gan daba, gan pašu veselība.

Dažādas ķimikālijas

 • Spēcīgu un specifisku ķimikāliju noskalošana podā var radīt nevēlamas sekas – ne tikai piesārņot ūdeni un vēlāk augsni, bet arī uzliesmot vai radīt bīstamas gāzes, kas var ietekmēt ne tikai pašu, bet arī kaimiņu veselību.
 • Šo pašu iemeslu dēļ tualetes podā nedrīkst noskalot dažādus balināšanas līdzekļus, krāsas, kaitēkļu apkarošanas un augu aizsardzības līdzekļus.

Mājdzīvnieku pakaiši

 • Piedāvājumu klāstā šobrīd ir atrodami pakaiši, kuri paredzēti noskalošanai podā, tomēr podā nonāk arī pakaiši, kuri tam nav paredzēti.
 • Vairums šādu pakaišu saskaroties ar mitrumu, uzsūc to, veidojot mālveida masu vai sacementējas.

Prezervatīvi

 • Arī šie produkti ir vieni no topa lietām, kas visbiežāk rada aizdambējumus kanalizācijas sistēmā.
 • Latekss ūdenī nesadalās, turklāt gumijotais izstrādājums ļoti bieži aizķeras un iesprūst cauruļu līkumos, radot tūlītēju aizsprostojumu.

Dažādi papīra izstrādājumi

 • Papīra dvieļi, salvetes, avīzes, uzlīmes un dažādi iepakojuma materiāli ir veidoti, izmantojot citu tehnoloģiju, un nav paredzēti ātrai izšķīšanai,  veicinot iespēju, ka kanalizācijas sistēma aizdambēsies.

     

Uzņēmums atgādina, ka kanalizācijas aizdambējumus apmaksā mājas iedzīvotājs no sava vai kopējā mājas maciņa, tādēļ aicinām podā noskalot tikai tam paredzētas lietas, bet sadzīves atkritumus šķirot un uzkrāto mājas naudiņu novirzīt labiekārtošanas mērķiem!

Ja tomēr ir izveidojies aizdambējums kanalizācijā, plīsusi ūdensvada, kanalizācija caurule vai notikusi cita, ar apsaimniekošanu saistīta avārija un pašu spēkiem netiekat galā, aicinām rakstīt info@bnks.lv vai zvanīt 8889 (diennakts zvans)! Steigsim palīgā!